Livskällan

Precis vad du behöver

På gång

 

 

 

 

 

BILDA i Samverkan med Livskällan 

Program i juni 2022

01/6 – kl 12:00 – Sommarfest, Bliktpunkten, Nusnäs – Ruth & Gänget

08/6 – kl 11:00 – Furuvägen, Älvdalen – Roland Sawgårdh

08/6 – kl 13:30 – Tallbacken, Älvdalen – Roland Sawgårdh

09/6 – kl 11:00 – Buketten, Rättvik – Caféorkestern

11/6 – kl 13:00 – Spanskgården, Mora – Ruth & Göran + Inger

11/6 – kl 15:00 – Noretgården, Mora – Ruth & Göran + Inger

13/6 – kl 14:00 – Hanslinden, Våmhus – Tonsteget

13/6 – kl 17:00 – Gullågården, Siknäs – Tonsteget

14/6 – kl 11:00 – Juntgården, Venjan – Tonsteget

14/6 – kl 12:30 – Anhörigträff, OK-stugan, Mockfjärd – Star Twins Show

14/6 – kl 14:30 –  Orrmyrgården, Malung – Tonsteget

15/6 – kl 11:00 – Bompabacken, Transtrand – Tonsteget

15/6 – kl 14:00 – Tallbacken, Älvdalen – Tonsteget

15/6 – kl 14:00 – Trivselträff, Orsa besöksgrupp – 3 Gubbar

16/6 – kl 11:30 – Tjärnsjögården, Gagnef – Thomas Carlson

16/6 – kl 14:30 – Älvudden, Djurås – Thomas Carlson

16/6 – kl 13:30 – Ekbacken, Mora – Tonsteget

16/6 – kl 15:00 – Noretgården, Mora – Tonsteget

17/6 – kl 10:30 –  Saxnäs, Mora – Tonsteget

17/6 – kl 15:00 – Spanskgården, Mora – Tonsteget

20/6 – kl 11:30 – Orestrand, Furudal – Tonsteget

20/6 – kl 15:00 – Backåkern, Boda – Tonsteget

20/6 – kl 18:00 – Grillfest, Öna – LMT Rockabilly Trio

21/6 – kl 11:00 – Bäckaskog, Vansbro – Tonsteget

21/6 – kl 13:15 – Söderåsen, Vansbro – Tonsteget

21/6 – kl 15:00 – Bergheden, Äppelbo – Tonsteget

22/6 – kl 10:30 – Emmagården, Mora – Inger & Björn

22/6 – kl 13:00 – Grillparty, Kristallen, Skattunge – Jens & Thomas

22/6 – kl 15:00 – Skålmogården, Lima – Tonsteget

29/6 – kl 11:00 – Tomtebogården, Mora – Roland Sawgårdh

29/6 – kl 13:30 – Ekbacken, Mora – Roland Sawgårdh

30/6 – kl 11:00 – Saxnäs I, Mora – Roland Sawgårdh

30/6 – kl 13:30 – Saxnäs II, Mora – Roland Sawgårdh

 

I Samverkan med Livskällan 

Program i februari 2022

 

03/2 – kl 11:00 – Buketten, Rättvik – Kjell Thiger –  Fullbokat

14/2 – kl 18:00 – RADIO KAVALKAD

15/2 – kl 14:00 – Trivselträff, Centrumkyrkan, Mora – Heikki & Marita*

17/2 – kl 11:00 – Buketten, Rättvik – Tommy Gunnars Band

21/2 – kl 18:00 – RADIO KAVALKAD

22/2 – kl 13:00 – Café, Nusnäs Bygdegård – Pandemipausad

24/2 – kl 12:00 – Sopplunch i Ore – Gunnel & Lennart **

25/2 – kl 14:00 – Kristallen, Skattungbyn – Jens & Thomas Carlson

28/2 – kl 18:00 – RADIO KAVALKAD

Livskällan följer kommunernas råd och anvisningar gällande Covid-19.

  1. Max 50 personer (45 sittande gäster – 4 personal – 1 musikant)
  2. Max 24 personer (20 sittande gäster – 3 personal – 1 musikant)

Detta kan förändras med kort varsel. Alla som kommer måste ha fått

Tre (3) vaccinationer mot Covid och i övrigt känna sig friska.

Anmälan  till Ulla-Britt, tel 070 584 30 25 eller 0250-205 17.

Radio Kavalkads sändningar sponsras av ICA Maxi i Mora – Leksands

Sparbank- Fastighetsbyrån i Norra Dalarna och Fiskarheden Sågverk.

BILDA

 I Samverkan med Livskällan  Program i december 2021

02/12 – kl 10:30 – Bompabacken, Transtrand – Wingman

02/12 – kl 11:00 – Prästskogen, Rättvik – Tre Ess

04/12 – kl 13:00 – Spanskgården, Mora – Rut & Göran + Inger

04/12 – kl 15:00 – Noretgården, Mora – Rut & Göran + Inger

07/12 – kl 12:15 – Orestrand, Furudal – Rådånk

07/12 – kl 15:00 – Backåkern, Rättvik – Rådånk

07/12 – kl 13:30 – Saxnäs, Mora – Våmhus Cittragrupp

08/12 – kl 11:30 – Tjärnsjögården, Gagnef – Kjell Thiger

08/12 – kl 14:30 – Ålvudden, Gagnef – Kjell Thiger

08/12 – kl 13:00 – Vårdhemmet, Malung – Albertz

09/12 – kl 11:00 – Buketten, Rättvik – LMT Rockabilly Trio

09/12 – kl 11:00 – Saxnäs 1 – Wingman

09/12 – kl 13:30 – Saxnäs 2 – Wingman

09/12 – kl 12:30 – Boans Bystuga, Gagnef – Kjell Thiger

11/12 – kl 13:00 – Spanskgården, Mora – Tommy Gunnars Band

11/12 – kl 15:00 – Noretgården, Mora  – Tommy Gunnars Band

13/12 – kl 14:00 – Prästskogen, Rättvik – Bystuguorkestern

16/12 – kl 11:00 – Buketten, Rättvik – Bystuguorkestern

16/12 – kl 11:30 – Björbo Servichus – Kjell Thiger

16/12 – kl 14:30 – Törnholn, Dala Floda – Kjell Thiger

17/12 – kl 11:00 – Enådal, Rättvik – TriWass

17/12 – kl 14:00 – Enåbacken, Rättvik – TriWass

18/12 – kl 13:00 – Spanskgården, Mora – Kjell Thiger

18/12 – kl 15:00 – Noretgården, Mora – Kjell Thiger

20/12 – kl 18:00 – Julfest, Öna Bystuga – Kjell Thiger

21/12 – kl 11:00 – Tomtebogården, Mora – Roland Sawgårdh

21/12 – kl 13:30 – Ekbacken, Mora – Roland Sawgårdh

21/12 – kl 13:00 – Vårdhemmet, Malung – Albertz

Livskällan följer kommunernas råd och anvisningar gällande Covid-19.

I Samverkan med Livskällan  

 Program i december 2021

01/12 – kl 10:30 – Bompabacken, Transtrand – Wingman

02/12 – kl 11:00 – Prästskogen, Rättvik – Tre Ess

04/12 – kl 13:00 – Spanskgården, Mora – Rut & Göran + Inger

04/12 – kl 15:00 – Noretgården, Mora – Rut & Göran + Inger

07/12 – kl 12:15 – Orestrand, Furudal – Rådånk

07/12 – kl 15:00 – Backåkern, Rättvik – Rådånk

07/12 – kl 13:30 – Saxnäs, Mora – Våmhus Cittragrupp

08/12 – kl 11:30 – Tjärnsjögården, Gagnef – Kjell Thiger

08/12 – kl 14:30 – Ålvudden, Gagnef – Kjell Thiger

08/12 – kl 13:00 – Vårdhemmet, Malung – Albertz

09/12 – kl 11:00 – Buketten, Rättvik – LMT Rockabilly Trio

09/12 – kl 11:00 – Saxnäs 1 – Wingman

09/12 – kl 13:30 – Saxnäs 2 – Wingman

10/12 – kl 12:30 – Boans Bystuga, Gagnef – Kjell Thiger

11/12 – kl 13:00 – Spanskgården, Mora – Tommy Gunnars Band

11/12 – kl 15:00 – Noretgården, Mora  – Tommy Gunnars Band

13/12 – kl 14:00 – Prästskogen, Rättvik – Bystuguorkestern

16/12 – kl 11:00 – Buketten, Rättvik – Bystuguorkestern

16/12 – kl 11:30 – Björbo Servichus – Kjell Thiger

16/12 – kl 14:30 – Törnholn, Dala Floda – Kjell Thiger

17/12 – kl 11:00 – Enådal, Rättvik – TriWass

17/12 – kl 14:00 – Enåbacken, Rättvik – TriWass

20/12 – kl 18:00 – Julfest, Öna Bystuga – Kjell Thiger

21/12 – kl 13:00 – Vårdhemmet, Malung – Albertz

Flera arrangemang är på gång och kommer att läggas till efter hand.

Livskällan följer kommunernas råd och anvisningar gällande Covid-19.

Livskällans program i september 2021

03/9 – kl 11:00 – Tomtebogården, Mora – Roland Sawgårdh

03/9 – kl 13:30 – Ekbacken, Mora – Roland Sawgårdh

04/9 – kl 13:00 – Spanskgården, Mora – TriWass

04/9 – kl 15:00 – Noretgården, Mora – TriWass

06/9 – kl 18:00 – Radio Kavalkad ****

10/9 – kl 11:00 – Buketten, Rättvik – Seniorsväng*

11/9 – kl 13:00 – Spanskgården, Mora – Rut & Göran + Inger

11/9 – kl 15:00 – Noretgården, Mora – Rut & Göran + Inger

14/9 – kl 11:00 – Bompabacken, Transtrand – Alberts **

14/9 – kl 14:00 – Skålmogården, Lima – Alberts **

16/9 – kl 10:30 – Saxnäs avd 1, Mora – Roland Sawgårdh ***

16/9 – kl 13:30 – Strömsgården, Mora – Roland Sawgårdh

17/9 – kl 11:00 – Saxnäs avd 2, Mora – Roland Sawgårdh

17/9 – kl 13:00 – Vårdhemmet, Malung – Alberts **

17/9 – kl 13:30 – Saxnäs avd 3, Mora – Roland Sawgårdh ***

18/9 – kl 13:00 – Spanskgården, Mora – Roland Sawgårdh

18/9 – kl 15:00 – Noretgården, Mora – Roland Sawgårdh

20/9 – kl 18:00 – Radio Kavalkad

25/9 – kl 13:00 – Spanskgården, Mora – Tommy Gunnars Band

25/9 – kl 15:00 – Noretgården, Mora – Tommy Gunnars Band

27/9 – kl 18:00 – Radio Kavalkad

30/9 – kl 12:00 – Sopplunch i Ore – Vakant *

*Begränsat antal personer, anmälan till Ulla-Britt Dahl – 070 584 30 25

**Utomhus

*** Avdelningarna numrerade för att visa på att det gäller olika avdelningar.

**** Radioprogrammet lokalt på din radio 94,1 Mhz eller på din dator eller                                 mobil med direktlyssning på Radio Siljans Webbradio

Flera arrangemang är på gång och kommer att läggas till efter hand.

Livskällan följer gällande restriktioner och kommunernas regler.

Spelningarna är inte offentliga tillställningar, utom Buketten och sopplunch.                                Vi söker musikanter som saknar publik och en scen, ring Steinar 070 583 30 25.